En sport som växer
- christofer18
- för 12 minuter sedan
- 2 min läsning
Nyköpings Padelförening är hårt knuten till Evolve Padel då det är deras hemmaplan. Linus Endahl är en av eldsjälarna och sedan en tid tillbaka även föreningens ordförande.

– Padelsporten har gått igenom en stökig tid tack vare den överetablering av hallar som blev för några år sedan och 2023 blev det stora konkursåret då nyhetens behag hade lagt, säger Linus.
Men samtidigt som intresset för motionärer mattades ut stärktes tävlingsverksamheten och antalet licenserade spelare kom att bli större än tidigare. Precis som i alla stora sporter finns ett padelförbund och såklart även ett landslag. Så vi kan vara på det klara med att det är en sport som kommit för att stanna.
– Att padel växer globalt ökar givetvis intresset för sporten generellt, menar Linus, och det som fått föreningen att växa på allvar har varit seriespelet då fler och fler lockas av att vilja tävla ”på riktigt”.
Padelföreningens målgrupp är främst barn- och ungdomar samt vuxna som vill tävla. På sportlägerdagarna som Nyköpings kommun arrangerar finns man alltid med och drar fulla hus. Många ungdomar spelar tillsammans med sina familjer. Eftersom det är en ny sport får föreningen uppfinna mycket från början. Vilka kurser går hem, hur fångar man upp ungdomar på bästa sätt, vilka tävlingar lockar och så vidare. Linus är optimist och ser att fler och fler ungdomar tycker det är roligt.
– Det är en sport man förstår och lär sig snabbt och då blir det genast roligt. Jag tycker också det är kul att alla generationer faktiskt kan spela padel. Till och med äldre personer som inte kan springa kan spela, man spelar efter sin egen förmåga, så seniorpadel är verkligen något att satsa på, avslutar Linus.
KORT OM HUR DET BÖRJADE...
Enrique Corcuera i Acapulco, Mexico, byggde en underdimensionerad tennisbana på sin tomt, med väggar på alla sidor. Bollen spelades med hjälp av väggarna som i squash och han använde ett rack som liknade det i den existerande sporten paddle tennis. Den spanska prinsen Alfonso de Hohenlohe var god vän med Enrique och besökte honom 1974. Han fattade tycke för spelet och lät bygga två banor på sin privata klubb i Marbella när han kom hem. Han förändrade lite i reglerna och det blev snabbt en innesport på orten för kändisar och idrottsprofiler.
Padel blev en succé i Spanien och en argentinsk miljonär som såg framgången byggde genast banor i Argentina och snart fanns det 10 000 banor bara i Argentina. Sporten spreds därefter såväl i Latinamerika som i Europa.
År 1991 bildades det internationella Padelförbundet och 2010 bildades det svenska förbundet.
TEXT: CARINA WEDIN
Comments